Nauka Jezyka francuskiego

 
prev next

Wielkanoc we Francji

Pâques, czyli po francusku Wielkanoc jest chyba najważniejszym świętem chrześcijańskim, upamiętniającym śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. We Francji obchodzi się ją raczej podobnie jak w innych częściach świata chrześcijańskiego. Raczej, bo jak wiadomo “co kraj to obyczaj”. U żabojadów wciąż można jeszcze spotkać echa pogańskich tradycji, a w niektórych regionach Wielkanoc zamienia się w święto czekolady.

Turniej lancjerów

La Semaine sainte, zaczyna się oczywiście w Niedzielę Palmową,  czyli Dimanche des Rameaux, kiedy to święci się rameaux de buis, czyli gałązki bukszpanu. Tego dnia w miejscowości Champagné odbywa się Święto Lanc. Rytuał, który łączy w sobie elementy zarówno chrześcijańskie jak i pogańskie przetrwał niezmieniony od czasów średniowiecza. Rankiem dwunastu kawalerów ubranych w narodowe barwy Francji, pod przewodnictwem mistrza ceremonii odgrywa scenę, gdy Judasz zdradził Jezusa za 30 srebrników. Po południu odbywają się pokazy “sprawności rycerskiej” – każdy z kawalerów-lansjerów próbuje uderzyć lancą w środek drewnianego słupa. Zwycięzca otrzymuje kwiaty lub butelkę wina.

Procesje ślimaków

Wielki Czwartek i początek Triduum Paschalnego w rejonie Górnej Loary upamiętnia się procesją, obrazującą mękę pańską. Procesję organizują członkowie bractwa, założonego w 1652 roku. Wszyscy biorący w niej udział okryci są białym strojem, który odsłania tylko ich oczy. Wśród nich wyróżniają się trzy osoby odziane na czerwono i niosące słup – symbol miejsca biczowania Jezusa. Pozostali niosą w rękach inne symbole Męki Pańskiej: koronę cierniową, chustę św. Weroniki itd.

W Wielki Piątek procesje i Drogi Krzyżowe odbywają się w całym kraju. W Pirenejach pielgrzymi z Bractwa Sanch, ubrani na czarno lub czerwono, obowiązkowo z wielkimi kapturami zasłaniającymi twarze, upamiętniają wszystkich więźniów i skazańców.  Natomiast w południowych Alpach, w miejscowości Roquebrune odbywa się procesja slimaków. Przy drodze pochodu ustawia się setki olejnych lampek, zrobionych z muszli tych mięczaków.

Jagnię i czekoladowe jaja

Oczywiście Wielkanoc to przede wszystkim czas spotkań w rodzinnym gronie. Najbardziej popularną potrawą jedzoną w te święta jest gigot d’agneau – udziec jagnięcy. Są też prezenty. Rodzice, dziadkowie oraz rodzice chrzestni ofiarowują dzieciom różne czekoladowe smakołyki, jak: oeufs de Pâques (jajka wielkanocne), cloches (dzwonki), poules (kurczaczki) czy lapins (zajączki) wypełnione cukierkami.

Francuska legenda głosi, że dzwony kościelne, które w Wielki Czwartek poleciały do Rzymu, by oznajmić śmierć Jezusa, wracając o świcie w niedzielę zrzuciły na ziemię czekoladowe jaja. Stąd zwyczaj szukania słodyczy, zwłaszcza czekoladowych jajek, w zakamarkach domu lub w ogrodzie -  ubóstwiany przez najmłodszych.

Czekolada to w ogóle jeden z głównych akcentów francuskiej Wielkanocy. Cukiernicy tworzą w tym czasie prawdziwe arcydzieła – niezwykłe rzeźby wykonane z różnych rodzajów tego smakołyku.

Joyeuses Pâques, czyli wesołych Świąt Wielkanocnych.

VN:F [1.9.7_1111]
Did you like ? Vote now !
Rating: 3.7/5 (9 votes cast)
Wielkanoc we Francji, 3.7 out of 5 based on 9 ratings
 

Commentaires pour “Wielkanoc we Francji”

comments powered by Disqus
 1. Lea says:

  Joyeuses Pâques aussi!

 2. Nijara says:

  J’aime bien toutes les comemorations de la Semaine Sainte, en plus.. le CHOCOLAT! ;)

 3. Gabriela says:

  J’aime bien les pâques, la réunion familier, les repas spéciales et, principalement, le chocolat! hmm..

 4. damla says:

  je veux mange le chocolat sur les images!!!! :D

 5. Uliana says:

  On ne trouve que le meilleur chocolat chez les chocolatiers et dans les confisseries :) C’est juste trop bon!!!


general

sylwester1
Sylwestrowe szaleństwo w ojczyźnie szampana

Szampan, a w zasadzie wino musujące, czyli jego „plebejska” wersja spoza Szampanii to główny napój kojarzony z sylwestrowym szaleństwem. Bąbelki, procenty, wystrzały fajerwerków i zabawa do białego rana, tak świętuje się koniec roku w Polsce. A jak jest w kraju, w którym wynaleziono ten najbardziej imprezowy trunek?

 

swieta 2
Joyeux Noël czyli Boże Narodzenie po francusku

Choinka, Mikołaj i kolędy, ale też santons, ostrygi i “drewniany” deser. Boże Narodzenie we Francji, choć w wielu aspektach wpisuje się w ogólnoświatową tradycję, zachowało także lokalny koloryt.

 

marion 1
Sprytna Marie, królowa francuskich złodziei

Wielka Brytania ma swojego Robin Hooda, Polska Janosika, natomiast najsłynniejszym hersztem bandy złodziei we Francji była kobieta. Marie Tromel, znana również jako Marion de Faouët, albo Sprytna Marie (Marie Finefond) jest niemal bohaterką narodową w swoim kraju, jej imieniem nazywa się ulice.

 

Donnez votre avis !
Moyenne : 3.50 /5 (2 votes)

Partagez !